loading/hle�
(6) Blaðsíða 2 (6) Blaðsíða 2
2 h. Omljud, livarvid cn vokal foråndras på grund af elt i den foljande stafvclsen inkonimet i- eller u-ljud, ager rnui i foljande tilifiillen: i) i verkar omljud på a till e, å till æ, ja till i, o och u till y, 6 til! ce, li,jo oeh ju till y, au till cy: a) i former pa -ir, -i ocb -r, af Subst. af o:dje starka Dekk b) i några Sulist. med bårledningsåndelsen -il och -in; bvarest doek återomljud åger rum, så ofta i’et synkoperas; c) i præsens af alla starka verber; cl) i praeteritum Itonj. af alla star- ka verber, som i Piur. af Præt. Ind. hafva en for delta omljud mot- tngsam vokal; e) i Præt. Itonj. af några svaga verber; f) i Præs., Inf. och Præt. Itonj. af svaga verber af !:sta Itonj. a), bvilka i Inf. all- tid bafva j framfor a. 2) u verkar omljud på a till 6: a) i alla dcklinationsåndelser pa -ur, -um, -u ocb harledningsandelsernc ul, un, ur; till ocb med om u’et ar synkoperadt; b) i vcrbalformer på -um, -ut, -u; c) i fe- niininformer i Sing., oeh Neulr. Piur., samt i Nom. Sing. af Subst. af tredje starka Dekk, i bvilka sista tilifiillen (e) ett u år borlfallet. Anm. Om ett a i en flexionsåndclsc sball få omljud, forandras det iebe till o utan till u, ocli verbar, som sådant, omljud på ett foregående a, t. ex. clsbudum, bolludum af elska, l;alla. 2) Flexion. S. I Islåndskan likasom i alla dermed hcslåglade sprak finnes egentiigen endast 2 konjugationer oeb deklinationer. 1) Lien starka Kon), och Dckl., hvars ord hufvudsakiigen forandras i stammen och 2) clen svaga Konj. och De kl., hvars forandringer hufvudsakligast be- stå uti tillågg i åndeisen; men då bvar oeb en af dessa konjugationer ocb deklinationer bar flera våsentligt olika foråndringssått, så iodelar man åter hvarje af dessa flexioner i flera underafdelningar, som van- iigcu benåmnas konjugationer och deklinationer. Paradigmer af starka verber. I) « 2. 5. II.) i. 2. 5. Sg. fer fci(r). fer(r) bind bind(r) bind(r) PI. fdr(um) far(it) far(a) bind(um) bind(it) bind(a) Sg. far(a) far(ir) far(i) bind(a) bind(ir) bind(i) PI. far(im) far(it) far(i) bind(im) bind(it) bitid(i)


Kort schema till Formlära i det isländska eller norröna språket

Ár
1847
Tungumál
Ýmis tungumál
Efnisorð
Blaðsíður
24