loading/hle�
(7) Blaðsíða 3 (7) Blaðsíða 3
Ind. Præt. Sg. for fdr(t) for hattj haz(t) hatt PI. for(um) for(utl for(u) hund(um) liuml(nt) hund(u) Konj. Præt. Sg. fær(a) fær(ir) fær(i) hynd(a) hynd(ir) liynd(i) PI. fær(im) fner(it) fær(i) bynd(im ) l>yn«I(it) hynd(i) Imperativ. Sg far hitt PI. for(um) far(it) liinrl(uni ) hind(it) Particip. Præs. far(andi) hind(andi) Particip. Præt. far(inn) hund(inn) Inf. far(a) hind(a') 7. Paradigmer af svaga verber. tel(it) ta I(dir) I. a.) I. 2. Ind. Præs. Sg. fel tel(r) PI. tel(jum) tel(it) Konj. Præs. Sg. fel(ja) fel(ir) PI. tel(im) Ind. Præt. Sg. tal(da) PI. tol(dum) tol(dut) Konj. Præt. Sg. tel(da) tel(dir) PI. tel(dim) tel(dit) Imperat. Sg. tel Inf. 5. i. I>.) S. 2. tel(r) dæm(i) deeui(ir) tel(ja) dæm(um) dæin(it) fel(i) dæni(a) dæm(ir) tel (i) dæm(im) dæm(it) tal(«!i) dæm(da) dæm(dir) dæm(di) tol(du) dæm(dum)dæm(dut) dæm(du) tel(di) dæm(da) dæro(dir) dæm(di) tel(di) dæui(dim) dæm(dit) dæui(di) dæm 3. dæm(lr) dæm(a) dæm(i) dæm(i) PI. tel(jurri) tel(it) dæm(um) dæm(it) i. Præs. tel(jandi i) dæm(an di) Præt lal(ior) tal(dr) ell. lal(inn) dæm(dr) lel(ja) 1. elsk(a) dæui(a) ) Ind. Præs. Ssr. el sk (nr) elsk(ar) pi. elsk(nm) elsk(it) c!sk(a) Konj. Præs.Sg. eisk(n) elsk(ir) elsk(i) Pi. clsk(im) elskfit > eisk(i) Ind. Præt. Sg. clsk(ao’a) elsk(a c Ir) clsi^aBi) PI. elsk(n’Sum) clsk(u<5ul) els.k(utSu) Konj. Præt. Sg. elsk(aBa) elsk(ao’ir) elsk(a'Si) PI. e I s is ( a ’S i sn) elsk(ao'il) elsk(aoi) Inip. Sg. ~ elsk(a) Pi. Particip. Præs. Particip. Præt. liilin. elsk(um) elsk(andi) clsk(aor) elsk(a) clsk(il) 8. Den starka verhalilcxions verlia indela vi i 2 konjugationer: l:sta Konj. har olika vokal i Præt. Ind. Sing. och Plur; 2:dra Konj. har sauima vokal i Præt. Ind. Sing. och Piur.


Kort schema till Formlära i det isländska eller norröna språket

Ár
1847
Tungumál
Ýmis tungumál
Efnisorð
Blaðsíður
24