loading/hle�
(8) Blaðsíða 4 (8) Blaðsíða 4
4 S). Exe.mpcl af i.-.ita s!arka konjugationen. Infilt. P ræsens. Præt. I. Sg. Præt. I. PI. Præt. Korij. Præt. Part. lirrnna (brinna) liren brann brunninn brynna brunninn sprelta (sprilta) sprett spralt sprut him sprytla sprollinn verfta (blifva) ver® var® ur ni yrca oromnl liverfa (forsainna) bverf bvarf li urTu ni byrfa liorfinii vinna (vinna) vinn vaun un nu in V il ii a u n n i n n liinila (binda) bind batt hundum liynda bundinn springa (spricka) spring ; sprakk sprungum sprynga spronginn gjalda (betala) gold galt guldum gylila g'ddinu gina (gapa) gin gein gin um gina gin inn svil.ja (svika) svifc sveik svikum sviha svikinn lijota (njuta) nyt naut li o lu ni nyla iioliiiii kljiifa (klyf 'va) blyf klauf klufuiii klyl'a klofinn luha (slula) lyk lauk I n k u m lyka lokinn liera (barn) lier bar haruoi bæra borinn muia (taga, litra) li em nam n å inn in n,vma n u in i n n vefa (p'djaa) vef vaf (o/) våfsirn væfa olinn bi’Sja (bedja) biår baS baSuiii hæ'Sa be^inn silja (sitta) sit sal så lu ni sæla selinn drepa (drapa) drop drap dråpuni d ra'pa drepinn sofa (sofad) sef svaf svåfuni svæfa sofinii koma (komma) Item kvam (kom ) kvåiimni (kdinuni) kæma kiiuiinii Anm. De verber af denna Iionj. som v/il lialva olika vokal i Præt. Sing. ocli Piur., men i Præt. Part. få tillbaka Infinitivens volial, borde mdjligcn rat- tast hånforas till en egen konjugation. 10. Exempel af i.dra slarka konjugationen. Infin. Præs. Præt. I. Sg. Præt. Ind. PI. Præt. Iionj. Præt. Part. ala (toda) el dl oluni æla a 1 i ii iv vaxa (vcixa) vex dx dxuni(uxum)yxa vaxinn draga (draga) d reg dro drdgum dræga d regi nn iief’\i*(hafva, lyf ta) lief hof hofusn bæfa bafinn slå (s/åd slæ slo sldgum slæga slegion deya (do J dey do ddum (ddm)dæa dåimi eta (iitaj et åt åtum æta etinn sjå (se) sé så såm (sånm) sæa sénn %gja (l'gga) %s lå lågum læga legion


Kort schema till Formlära i det isländska eller norröna språket

Ár
1847
Tungumál
Ýmis tungumál
Efnisorð
Blaðsíður
24