loading/hle�
(9) Blaðsíða 5 (9) Blaðsíða 5
Infin. Præs. Præt. I Sg. Præl. I PI. Poet. Konj Præl. Part. lcikn (lekaj leik lok léi.uin léka leikinn ra'Sa (råtla) ræS récT i é Su in réSa låSinn lilota (ojj'ra) Iilæl Idét idétiim Idéla lilut in n falda (fa/la) feid félt fé Id ii in félda faldinn \t\anAe(bla nda) blend hlétt liléndum Idénda lilandinu lnin"a( Iiiinga) (kangi) liékk (hangda) liénguni liénga banglnu lå {få) fa: fékk fén gu ni fénga fenginn ganga (gå) SenS gékk génguni génga genginn hlaujia (lo/jaJ hleyp lilioji liliéi|ium (hlu|uiin) lilyjia hlaupinu auka (oka)• eyk jok jokii ni (jiikuin) iyu aukiun liua(by£'ga, boj i»y hjd iijoggum (lijiiggum) l.jogga (|iygsa) liuinn hdggva(hagga) hiiSg l,jd hjoggum (hjuggum) (•‘ygg«) hdggvinii II. sinm. I) Flexionens -r assimilcrar sig med rotkonsonanten, nar dcnna ar: s, n, och någongång 1: riss, skinn, gell for: risr, skinr, gelr. 2) Det v. som någovt- gång ledsagar rolkoiisoiiaiiten (boggva), bortfaller, nar intet a eller i finnes i ilexioncn, ufvenså /, nar intet a eller ?t finnes. Ex. hogg, boggr, hdggum, hdgg- vit, boggva; sit sitr, sitjum, sitit, sitja. o) Præt, Sg. och linperat. 2 Sg. bildas iverha, hvilkas rotkonsonant arnd, ng, gen om at forandra dessa till ft, kk; åfven- som de, som hafva Id, forandra d till t; men i Piar. komma ail tid de gamla rotkon- sonanterna åter; (se Paradiginata). 4) t och d fSråndras i 2 Sg. Præt. till zt: bazt af batt och bad; och de, som i l:ste Pers. andas på accentuerad vokal, tillågga i 2 Pers. tt: så, sått, slo, slott. i>J Præt. Konj. bildas genom omljud af Præt. tind. Piur, undant. 2:dra svaga konjugationen; se Paradigm. — (i) Præs. och Præt. Konj. I:stc Pers. åndas också ofla på i, di ldr a och da. fi^. Dcii svaga flexionens verha indelas åfven i 2 konjugationer. fi:sta Konj. liar ingen hindevokal i Præt. Ind. — ^.dra Konj. bar Kindevoka- len -a-. l:sta Konj. kan aler indelas i 2 afdeiningar. a) De, som hafva kort rolvokal och fa åtemmljud i Præl Ind. och h) de. som hafva lang rotvokal och behalla dcnsamina i alla tempora (undant. lag^a, bu gé’a, lugfra.) lo. Excmpd nf /.-sin svaga konjugation. Infin. Præs. Præt. I S". Præt.I.PI. Præt. Konj. Præt. Part. a) venja (v'dnja) ven vanda vondum venda vandr, va ninn leinja (tamja) f e ni tannla tdmdiiui I em da la in dr, taininn hylja (ho/ja) hyl fiulda Iiiilduui hylda li ii ldr. hulinn h) deyfa (ilojva) deyli deyf8a dey f6nm dey fo a deyf&'r. hyggia(/i/gga) hygg hygoa bygouin liyg^a bygo r


Kort schema till Formlära i det isländska eller norröna språket

Ár
1847
Tungumál
Ýmis tungumál
Efnisorð
Blaðsíður
24